Arboretum Němčičky

V Arboretu v Němčičkách najdete spoustu různých her a hlavolamů, malou trampolínu, bosý chodníček, jezírko s rybičkami, kamenné bludiště či dřevěný xylofon. V samoobslužném domečku si pak dejte něco dobrého na zub či zahnání žízně a útratu si spočítejte i zaplaťte do kasičky sami.

Dostupnotst:
Do Němčiček vzdálených od Hustopečí necelých 10 km se dostanete autem, autobusem i na kole.
Autem vyrazte směr Břeclav a na kruhovém objezdu za Hustopečemi odbočte třetím výjezdem pod dálnici. Autobus linky č. 542 vás zaveze do Velkých Pavlovic, kde musíte přestoupit na druhý autobus č. 551.
A na kole se vydejte z Formanky (trasa André, Moravská vinná) k Herbenově farmě. U hlavní cesty odbočíte doleva a pojedete po silnici až ke křížku, kde odbočíme doprava. Čeká vás výšlap do kopce a poté sjezd k cestě vedoucí k Němčičkám (trasa Moravská vinná). Na odbočce se dejte vlevo do kopce po silnici, až dorazíte ke křížku, u kterého odbočte vpravo a sjeďte do obce Němčičky. Arboretum najdete pod bývalou bobovou dráhou téměř naproti sportovního areálu s bazénem. 

Na kole můžete použít trasu "Stezky Modrých hor".

Více info: arboretum.vevinohrade.cz

Nahoru

Archeopark Pavlov

Nevíte, kam se schovat před horkými letními dny a přitom poznat něco nového?

Našim tipem na výlet je Archeopark v Pavlově, který získal mnoho cen nejen za svou jedinečnou a moderní architekturu, ale i za svou expozici věnující se kultuře lovců mamutů.

Tento Archeopark se nachází pod filmově známou vinařskou vesničkou Pavlov, nad kterou se tyčí zřícena hradu Děvičky.

Více info: www.archeoparkpavlov.cz

Nahoru

Barokní kovárna Těšany

Těšany – vesnice na pomezí dvou regionů Hanáckého Slovácka a Brněnska, kde pro svůj příběh Maryša našli námět bratři Mrštíkové, bude naším dalším tipem na výlet.

Významnou památkou vesnice je kovárna, kterou spravuje Technické muzeum v Brně. Objekt kovárny tvoří budova se čtyřmi křídly ve stylu venkovského baroka z počátku 18. století.

Více info: www.technicalmuseum.cz

Nahoru

Cihlový most a Stezka svobody (Sedlec a Mikulov)

Tentokrát bude náš tip na výlet jak poznávací, za historií, sportovní, tak i za zvířátky. Procházkou nebo projížďkou na kole se podíváme k unikátnímu mostu, dozvíme se o osudech odvážných lidí na Stezce svobody, omrkneme zrekonstruovaný letohrádek a zakončíme ho návštěvou zvířátek v ZOO Sedlec.

Více info: www.mikulov.cz

Nahoru

Čokoládovna Herufek Chocolate

Energii můžete doplnit například ve 25 km vzdáleném Čejči v malé rodinné manufaktuře HERUFEK Chocolate, která vyrábí tabulkové čokolády, čokoládové lanýže anebo dorty. Vybrat si můžete také ze dvou zážitkových exkurzí do výroby a schopni jsou pro vás připravit firemní večírek, teambuilding nebo program na míru.

Více info: www.herufek.com

Nahoru

Dolní Věstonice

Vesnici Dolní Věstonice netřeba dlouze představovat. Proslula především soškou Věstonické venuše, která je pravděpodobně nejstarší známou keramickou soškou na světě. Pojďme je přesto znovu navštívit a podívat se, co je zde nového a co vše tu stojí za zhlédnutí.

Více info: www.obecdolnivestonice.cz

Nahoru

Exotická zahrada Přibice

V těchto tropických dnech si člověk díky vysokým teplotám nepřipadá, jako ve střední Evropě, ale rovnou někde u moře. Moře, to je pláž a palmy. Pojďme se v dnešním tipu na výlet obklopit hned několika tisíci palem!
V exotické zahradě v Přibicích se skleníkem a okrasným jezírkem s koi kapry o celkové ploše téměř 2000 m² můžete trvale vidět ale i zakoupit více než třicet druhů palem od maličkých semenáčků až po několikametrové exempláře. 

Dostupnost:
Z Formanky do Přibic je to necelých 17 km a nejlepší dostupnost je autem. Z Hustopečí se vydejte směr Brno, do Velkých Němčic, poté do Vranovic a z těch už rovnou do Přibic.
Přijet tam můžete ale i autobusem. Z Hustopečí jede přímá linka 165 směr Pohořelice.

Více info: www.exotickazahrada.cz

Nahoru

Farma Ovčí terasy Němčičky

Uprostřed malebné přírody Modrých hor se nachází Farma Ovčí terasy. Nabízí klidné farmářské prostředí, kde se pasou nejen ovečky. Kromě ubytování a posezení s ochutnávkou dobrot z vlastních či lokálních surovin, se můžete vydat na procházku po hospodářství a zakončit to třeba občerstvením v samoobslužné stodole.

Více info: www.beee.cz

Nahoru

Klentnice - Kamenný kruh

Věděli jste, že se 20 km od Hustopečí nachází takzvaný moravský Stonehenge?
Ten se ukrývá v obci Klentice, která je známá hlavně romantickou zříceninou Sirotčího hrádku a botanicky unikátní Stolovou horou.
Navštivte všechny tyto klentnické unikáty a na závěr se můžete odměnit v místní farní kavárně s muzeem. 

Více info: www.klentnice.cz, www.pal-ava.cz

Nahoru

Klentnice - Muzeum kávy

V Kletnici, v areálu Café Fara, vyhledávaného nejen pro svou atmosféru a sladké nicnedělání, si můžete kromě gastronomického zážitku vychutnat také unikátní muzeum kávy. 

Dům je starý asi sto let, stejně jako vystavované kávovary, které pocházejí hlavně z Francie a Itálie. Individuální prohlídky jsou možné po domluvě na Farní recepci a váš výlet voňavou historií kávy může začít…

Více info: www.cafefara.cz

Nahoru

Klentnice - Sirotčí hrádek a Stolová hora

Obec Klentnice na úpatí Pálavských kopců skýtá díky přírodním i historickým krásám více možností, jak tu strávit příjemný čas. My navštívíme romantickou zříceninu Sirotčího hrádku a botanicky unikátní Stolovou horu. 

Více info: www.klentnice.cz

Nahoru

Kobylí

Vinařská obec Kobylí se nachází 17 km od Hustopečí a leží, spolu s dalšími 8 obcemi, na trase cyklostezky Krajem André. Navštívit zde lze místní muzeum, kde se snaží zachovat lidovou tvorbu, netypickou rozhlednu, biocentrum Ostrůvek i discgolf. 

Více info: www.kobyli.cz, www.muzeumkobyli.cz

Nahoru

Kobylská skála

Kobylská skála, místními přezdívaná jako Velký vrch nebo malá Pálava, se nachází mezi obcemi Kobylí a Terezín. Pískovcový masiv je asi 500 m dlouhý, až 9 m vysoký s umělými jeskyňkami. Hlavní skalní útvar Kobylské skály nevznikl přirozenou cestou, jde o pozůstatek bývalého lomu. Pod skalní stěnou se volně pasou kozy a můžete tu vyzkoušet 3D lukostřelbu. Co to vlastně je? Pojďme to zjistit. 

Nahoru

Levandulová farma Lavandia Starovičky

Rádi bychom vám představili levandulovou farmu Lavandia, ze čtyř kilometrů vzdálených Staroviček.

Pole se 40 tisíci keříky levandule lékařské je obklopené vinohrady a rostliny se zde zpracovávají šetrným způsobem. Využít můžete komentovaných prohlídek či zážitkových exkurzí. V příjemném prostření letní zahrádky uprostřed Staroviček vychutnat lahodnou chuť levandulových dobrot či kávy a v obchůdku na vás samozřejmě čekají i levandulové produkty.

Více info: www.levandulezmoravy.cz.

Nahoru

Lom Mikulov

Zatopený Lom Janičův vrch v Mikulově má jedinečné prostředí a je domovem mnoha živočichů, rostlin, včetně těch vzácných a byl proto označen jako přírodní památka.
Díky své kráse a čisté vodě láká zejména v letních měsících ke koupání velké množství lidí. V lomu je regulován vstup pouze v hlavní turistické sezóně, po zbytek roku je přírodní památka volně přístupná.
Návštěva lomu je opravdovým zážitkem!

Více info: www.lom-mikulov.cz

Nahoru

Loutky tradičních českých pohádek a jiná strašidla (Šakvice) a Svět pohádek a strašidel (Valtice)

Další tip na výlet věnujeme hlavně dětem - protože kdo si hraje, nezlobí. Představíme hned dvě výstavy zaměřené na tradiční české pohádky.

Ta v Šakvicích je pojata v českém duchu a přibližuje tradiční české pohádky a bytosti, které sama autorka vymyslela a ztvárnila. Přijďte navštívit tuto netradičně tradiční výstavu!

Více info: www.pohadkoveloutky.cz

Ve Valticíchi zase expozici připravili s cílem pobavit malé i větší členy rodiny. Také představují a připomínají naše národní pohádkové bytosti. Uslyšíte autentický hlas Lucifera, čarodějnice nabídne nejen perníček nebo se můžete vyfotit na koštěti Baby Jagy. Labyrint je doplněn o hernu, kde si mohou celé rodiny pohrát s kostičkami nesmrtelného Lega. A vidět můžete i plyšáky Jů a Hele nebo více než jeden metr vysokého Krtečka v kalhotkách. Součástí Světa pohádek je i velká prodejna suvenýrů a hraček od lokálních prodejců a vstup není časově omezený.

Více info: www.svetpohadek.cz

Nahoru

Muzeum obce Kobylí

Jižní Morava není oblíbená jen díky turistice a vínu, ale také díky místnímu folklóru. Nekonečné lány vinic, rozjuchané večery ve sklípcích a tradiční krojované hody. A kdo hody propásl, může se s prvky folklóru seznámit v nedalekém muzeu obce Kobylí.

Právě zde si prohlédnete lidové kroje, stylově upravenou selskou kuchyň a jizbu i staré fotografie dokumentující život na venkově. Kromě toho je v muzeu také expozice věnovaná nářadí a větším zemědělským strojům. Prohlídka se většinou končí ve stylově opravených sklepních prostorách muzea.

Více info: www.kobyli.cz

Nahoru

Návštěvnické centrum Mušov - Brána do Římské říše

Nová budova návštěvnického centra se nachází v těsném sousedství Aqualandu Moravia a přibližuje výsledky archeologického průzkumu Hradiska u Mušova i nálezy z doby římské říše.

Součástí expozice je kinosál, dotykové panely, světelná vizualizace promítaná na stěnu, skleněné vitríny s originálními předměty, terasa za centrem či naučná stezka tábořištěm Římanů.

Pojďme s výhledem na Pálavu obdivovat, jak strategickou vyhlídku si vojáci Marka Aurelia na jihu Moravy zvolili!

Více info: www.branadorimskerise.cz

Nahoru

Pálava a zřícenina hradu Děvičky

Jaký podniknout výlet a prohlédnout si krásy v okolí Hustopečí? Jak se zpívá v písničce od Chinaski: „…mám jediný cíl a přede mnou je Pálava...“. A právě Pálavské vrchy se zříceninou Dívčího hradu budou dalším tipem na výlet. 

Zřícenina gotického hradu poprvé připomínajícího ho se v roce 1222 tvořící dominantu severního okraje hřebene masívu Děvín, nejvyššího vrcholu Pavlovských vrchů. Nachází se na vápencové skále vypínající se do nadmořské výšky 428 metrů a od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.

Odměnou za výšlap vám bude krásný výhled!

Více info: palava.ochranaprirody.cz

Nahoru

Památník bratří Mrštíků Diváky

Spisovatel, dramatik, překladatel, literární kritik, ale také vášnivý včelař Vilém Mrštík a spisovatel, dramatik a učitel Alois Mrštík. To jsou bratři, kterým je věnován památník – rodinný dům v Divákách, ve kterém skutečně žili. Ten prošel rozsáhlou rekonstrukcí a spolu se zahradou si tak mohou návštěvníci projít pěti místnostmi, kde zjistí více o životě a literárně-dramatickém díle těchto dvou bratří, i Vilémově manželce Boženě. 

Více info: www.mrstici.cz

Nahoru

Památník Velké Moravy Strachotín

Dalším tipem na výlet z Hustopečí je Památník Velké Moravy ve Strachotíně. Jedná se o dílo z pískovce, které se tyčí nad obcí s krásným výhledem na Pálavu.

Má podobu dvou soch symbolizujících apoštoly, mezi kterými je mezera ve tvaru kříže.

Více info: www.strachotin.cz

Nahoru

Papouščí zoo Bošovice

Nejen dospělí chtějí poznávat něco nového. I děti chtějí mít prázdniny plné zážitků! Zavítejte tedy společně do originální zoo – do jediné papouščí zoo v Evropě, která se nachází v Bošovicích.
V 80 voliérách můžete shlédnout kolekci aratingů, amazonků, ary, amazoňanů, kakaduy a africké druhy papoušků – papoušky šedé, žaky senegalské a jiné.
Těšit se můžete na dětskou kontaktní zoo, dětské hřiště, venkovní letní bar či Lázně ducha. Využijte také komentované prohlídky nebo možnost stát se na 2 hodiny ošetřovatelem!

Dostupnost:
Do Bošovic vzdálených od Hustopečí necelých 23 km se dostanete autem ale i autobusem. Autem se vydejte směr Kurdějov, Diváky a Velké Hostěrádky. Autobusem linkou 541 do Klobouk u Brna a po přestupu linkou 610 přímo do Bošovic.

Více info: papouscizoo.cz 

Nahoru

Pouzdřanská step

Národní přírodní památka Pouzdřanskou step – Kolby se nachází v katastrálním území obcí Pouzdřany a Uherčice a rozkládá se na ploše 47 ha. 

Zde se vydáme do části stepi nad obcí Pouzdřany, která je přírodě blízká ekosystému stepní krajiny. Tento poměrně rozlehlý komplex teplomilných lesních společenstev a stepí je domovem řady ohrožených i chráněných druhů rostlin a živočichů. 

Pojďte objevit další dech beroucí výhledy, nejkrásnější kouty panonské části a botanicky nejcennější lokality jižní Moravy!

Nahoru

Procházka kolem vody z Dolních Věstonic do Pavlova

Pohodovou procházkou z Dolních Věstonic se projdeme kolem vody do Pavlova.
Po cestě se pokocháme výhledem na dolní Novomlýnskou nádrž, loďky a windsurfy brázdící její hladinu i Pálavské vrchy. A na konci? To vás čeká návštěva unikátního muzea Archeopark i sladká odměna v podobě netradiční zmrzliny!
Na nenáročnou asi 3 km dlouhou procházku se můžete vydat pěšky ale i na kole. 

Více info: www.archeoparkpavlov.cz

Nahoru

Sonnentor Čejkovice

Léto provoněné nejen ovocnými marmeládami, sušenými houbami, levandulí, ale také ostatními bylinkami a kořením… Jak se tyto dary přírody pěstují, zpracovávají a uchovávají na chladné zimní dny?

Zajeďte se v našem dalším tipu na výlet podívat do Čejkovic - do bylinkového ráje SONNENTOR. Jedná se o předního výrobce biočajů a biokoření v České republice a těšit se můžete například na prodejnu, kavárnu, exkurzi do výroby, vyhlídku a samozřejmě provoněnou bylinkovou zahradu.

Více info: www.sonnentor.com

Nahoru

Větrný mlýn Klobouky u Brna

Řekne-li se větrný mlýn, vybaví se nám Nizozemsko či Španělsko, kde s nimi bojoval Don Quijote. Ale také Česká republika nemá o mlýny nouzi. Ten nejblíže nám se nachází v městečku Klobouky u Brna.

Historie větrných mlýnů je zde velmi bohatá, stávalo jich tu celkem osm. Ten poslední byl postaven roku 1748. V roce 1945 však mlýn vyhořel do základů, a proto se skupina místních nadšenců rozhodla a v letech 1983 – 1985 mlýn zrenovovat a postavit ho na původním místě. Dnes je to jeden z mála větrných mlýnů v České republice, který má kompletní vnitřní vybavení a je plně funkční.

Více info: www.kloboukyubrna.eu

Nahoru

zdroj: https://www.hustopece.cz/turistika